تیغه دستگاه آسیاب با توجه به نوع کاری که دستگاه آسیاب باید انجام دهد دارای جنس و شکل متفاوتی است. تیغه دستگاه آسیاب باید به گونه ای انتخاب شود که با سختی مناسب خود کمتر دچار خوردگی و یا حتی شکست شوند. پس نسبت سختی و انعطاف تیغه ها باید کاملا مشخص و مناسب با نوع کار باشد.

تیغه دستگاه آسیاب با توجه به نوع کاری که دستگاه آسیاب باید انجام دهد دارای جنس و شکل متفاوتی است. تیغه دستگاه آسیاب باید به گونه ای انتخاب شود که با سختی مناسب خود کمتر دچار خوردگی و یا حتی شکست شوند. پس نسبت سختی و انعطاف تیغه ها باید کاملا مشخص و مناسب با نوع کار باشد.

تیغه دستگاه آسیاب

تیغه های مختلفی در کارخانه های آسیاب تولید و پخش می شوند، از جمله :

  • تیغه های صنایع آسیاب پلاستیک
  • تیغه های صنایع آرد
  • تیغه های صنایع زغال سنگ
  • تیغه های صنایع خوراک دام
  • تیغه های صنایع غذایی
  • تیغه های صنایع چوب
  • تیغه های صنایع کاغذ، کارتن، چاپ و بسته بندی و ...

 

تیغه های آسیاب چکشی از جنس فولاد سخت کاری شده است. باید بدانید که استفاده از فولاد ضد زنگ برای تیغه دستگاه آسیاب پلاستیک می تواند بهترین گزینه باشد.

تیغه دستگاه آسیاب پلاستیک

گروهی از افراد به جهت صرفه جویی اقتصادی از فنر خودرو برای ساخت تیغه های ارزان قیمت کمک می گیرند که به لحاظ مهندسی این کار اشتباه است. چرا که جنس و نوع آلیاژ فنر خودرو نامشخص است و ممکن است سختی و مقاومت لازم را نداشته باشد و یا اینکه درصد فولاد آنها کم باشد. پس این نوع فنر برای ساخت تیغه دستگاه آسیاب اصلا مناسب و ایمن نخواهد بود.

در نتیجه تیغه ها باید از جنس درجه یک با سختی مناسب باشند، زیرا کیفیت و جنس تیغه ها می تواند در حجم تولیدات تاثیر بسزایی داشته باشد. برای افزایش حجم تولید مواد آسیاب شده می توان تیغه ها را به طور منظم و با رعایت اصول ایمنی تیز و تمیز کرد تا سرعت و روند کار افزایش پیدا کند.

همانطور که در بالا اشاره شد طراحی و شکل تیغه ها باید مناسب با کار باشد. برخی از دستگاه های آسیاب باید تیغه هایی با تعداد بیشتر داشته باشند که این حالت نیز موجب افزایش حجم تولیدات خواهد شد.

تیغه دستگاه آسیاب 

جنس تیغه دستگاه آسیاب غالبا از:

  • اسپیکا : اسپیکا ساختار فولادی دارد ، این نوع فولاد ضد سایش بوده و قابلیت برشی مناسبی از خود نشان می دهد.
  • فولاد فنر: این نوع فولاد شکننده نیست و نرم است اما سریع کند می شود و باید تیز شود. در عوض در مقابل ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
  • فولاد TW5 : از انعطاف پذیری و سختی خوبی برخوردار بوده  به علاوه عمر نسبتا طولانی تری نسبت به بقیه ی تیغه ها دارد. 

 همه ی تیغه ها نیاز به تیز کردن دارند تنها تیغه ای که نیازی به تیز کردن ندارد تیغه های الماسه هستند که از لحاظ قیمت گران اند. این نوع تیغه ها به نگهداری و مراقبت ویژه ای نیاز دارند. پس هزینه ی نگهداری بالایی دارند.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد برای افزایش راندمان کار نه تنها می توان تعداد تیغه ها را افزود بلکه می توان حجم محفظه برش را افزود و یا نوع چیدمان تیغه ها را تغییر داد. با این کار راندمان تولید مواد آسیاب شده افزایش پیدا می کند.

هر از گاهی باید تیغه دستگاه آسیاب چک شود تا راندمان کار دستگاه در حداکثر حالت خود باشد و در صورت نیاز باید تیغه ها را تعویض نمود.

 

آسیاب ها غالبا از 3 تا 6 تیغه ی متحرک و 2 الی 4 تیغه ی ثابت برخوردارند. در موارد نادر نیز ممکن است یک آسیاب 30 تیغه ی متحرک داشته باشد.

موتور دستگاه آسیاب باید بسیار قوی باشد در صورتی که موتور کارایی لازم را نداشته باشد راندمان آسیاب مواد بسیار کاهش خواهد یافت.

برای خرید تیغه ها باید با دانستن اطلاعات کافی اقدام به خرید نمایید. مثلا بدانید چه موادی قرار است خرد و آسیاب شوند. آیا این مواد به راحتی با دستگاه آسیاب ما خرد می شوند یا نه. از سختی و مقاومت مواد پلاستیکی مد نظر یا مواد دیگر اطلاع داشته باشید. آسیابی بخرید که  قدرت موتور آن با سختی موادی که قرار است آسیاب شود همخوانی داشته باشد. سختی تیغه دستگاه آسیاب نیز موضوعی است که باید حتما در نظر داشت.

در کف محفظه های برش آسیاب پلاستیک توری هایی قرار دارند که قطعات خرد شده را به بیرون هدایت می کنند سایز سوراخ های  این توری ها نیز می تواند ریز یا درشت انتخاب شود، هر قدر مواد درون محفظه خرد شونده بیشتر قرار بگیرد ریزتر خواهند شد.

سازگاری تیغه دستگاه آسیاب پلاستیک با آب :

دستگاه آسیاب پلاستیک سازگاری مناسبی با آب دارد یا به عبارت دیگر آب در این دستگاه حالت روان کنندگی دارد و اصطکاک بین قطعات و تیغه ها را تا حد زیادی می کاهد. این عمل موجب خنک سازی دستگاه نیز می شود. اگر از آب برای خنک سازی استفاده نشود پلاستیک های کوچک تر  در نهایت ممکن است ذوب شوند، پس دستگاه آسیاب پلاستیک خشک کاربرد چندانی نخواهد داشت. سازگاری دستگاه با آب موجب می شود که تیغه ها راحت تر تمیز شوند.

 

اگر می خواهید با دستگاه آسیاب کار خود را شروع کنید بهتر است در ابتدا بگذارید دستگاه روشن باشد و سپس مواد را داخل محفظه قرار  دهید. به ظرفیت حد مجاز دستگاه آسیاب پلاستیک نیز دقت  داشته باشید.

 

منابع:

https://www.interempresas.net/Plastico/Articulos/3084-Molinos-para-materias-plasticas.html

 

 
با ما در ارتباط باشید :
نوین آسیاب در شبکه های اجتماعی :

آسیاب پلاستیکنوین آسیاب در نقشه

متن درباره ما

گروه تولیدی نوین آسیاب با بیش از 15 سال تجربه تولید انواع دستگاههای آسیاب پلاستیک ، دستگاه کندور ، انواع تیغه و ملزومات صنعت بازیافت (با نام تجاری اسدی سابق) در ایران میباشد .